انتقاد ادیانی از نطق محمود صادقی

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات محمود صادقی در نطق امروز وی، گفت که نباید خوراکی برای کسانی که اراده باطل دارند ایجاد کنیم.

دکتر ادیانی یادآور شد: اگر مجلس را عصاره فضائل شورای نگهبان می‌دانیم آیا حضور شما در مجلس مشروعیت دارد؟ آیا شرعا حق رای دادن دارید و می‌توانید در مقام مخالفت یا موافقت اظهارنظر کنید؟ وقتی ما سوگند خورده‌ایم یعنی پذیرفته‌ایم که نماینده ملت هستیم نه عصاره فضائل نهادی دیگر.

انتقاد ادیانی از نطق محمود صادقی

علی ادیانی

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات محمود صادقی در نطق امروز وی، گفت که نباید خوراکی برای کسانی که اراده باطل دارند ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، سیدعلی ادیانی‌راد در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس در واکنش به نطق محمود صادقی که در آن گفته بود مجلس عصاره فضائل ملت نیست بلکه عصاره فضائل شورای نگهبان است، گفت: قدر امامزاده را متولی‌اش باید نگه دارد. این ادبیات که نمایندگان عصاره فضائل ملت نیستند و عصاره فضائل شورای نگهبان هستند به چه معنی است. چقدر منطق حقوقی و استدلال محکم مبتنی بر عقلانیت بر این واژگان حاکم است.

این نماینده مجلس یادآور شد: اگر مجلس را عصاره فضائل شورای نگهبان می‌دانیم آیا حضور شما در مجلس مشروعیت دارد؟ آیا شرعا حق رای دادن دارید و می‌توانید در مقام مخالفت یا موافقت اظهارنظر کنید؟ وقتی ما سوگند خورده‌ایم یعنی پذیرفته‌ایم که نماینده ملت هستیم نه عصاره فضائل نهادی دیگر.

ادیانی اضافه کرد: این ادبیات نه به نفع گوینده‌اش است و نه به نفع شنوندگان و برای تک تک ما هزینه ایجاد می‌کند. آیا ما حق داریم به جایگاه رسمی و قانونی واژگان غیرمتعارف نسبت دهیم؟ شورای نگهبان به حکم قانون اساسی کار خودش را انجام می‌دهد و مجلس هم در چارچوب وظایف و اختیاراتش اظهارنظر می‌کند. ممکن است اشکالاتی هم باشد که کسی نافی آن نیست اما نباید ادبیاتی ایجاد کنیم که خوراکی برای کسانی که اراده باطل دارند فراهم شود ولو اینکه دو کلمه حرف حق هم بزنند. ما چنین چیزی از آقای صادقی که خودش روحانی، معمم، ابن‌الشهید و حقوقدان است انتظار نداریم.

علی مطهری در واکنش به این تذکر، گفت: اینکه نمایندگان عصاره فضائل شورای نگهبان یعنی یک عده افراد صالح و متقی باشند فکر نکنم توهین باشد ولی تلویحا شاید توهین تلقی شود و این تذکر هم وارد است.

منبع