دکتر ادیانی: در کجای قضاوت و اعتماد عمومی مردم قرار داریم؟

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس می‌تواند خانه ملت را هم ویران کند و هم می‌تواند خانه‌های آبادی را به سامان برساند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس می‌تواند خانه ملت را هم ویران کند و هم می‌تواند خانه‌های آبادی را به سامان برساند.

ادیانی: در کجای قضاوت و اعتماد عمومی مردم قرار داریم؟

علی ادیانی

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس می‌تواند خانه ملت را هم ویران کند و هم می‌تواند خانه‌های آبادی را به سامان برساند.

به گزارش ایسنا، سید علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس، گفت: چند نکته‌ای خطاب به خودمان مطرح می‌کنم. مجلس دهم، دو ساله شد و در روزهای آغازین سال سوم هستیم، مجلسی که به تعبیر امام ارزشمندمان می‌تواند مرکز اصلاح یا افساد در کشور باشد. امام تعارف نکرده، مجلس کشورهای دیگر را نگفتند، مجلس جمهوری اسلامی ایران را فرمودند.

وی افزود: این خانه که خانه ملت است، می‌تواند خانه ملت را ویران کند و می‌تواند خانه‌های آبادی را به سامان برساند اگر نماینده، نماینده باشد و شان ملت را و جایگاه ملت را و اقتدار ملت را و همچنین عظمت ملت را و فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری را رعایت کند، از این منظر نکاتی را مطرح می‌کنم. ما دو سال پیش‌رو را قطعا با فراز و فرود و از مسائل متعددی پشت سر خواهیم گذاشت.

نماینده مردم قائمشهر ادامه داد: بدعهدی آمریکا و بازگشت تحریم، بیکاری و عدم اشتغال، لشکر تحصیلکرده دانشگاهی، سوء مدیریت‌ها و ضعف برخی دستگاه‌ها، مطالبات برخی از صنوف و اقشار، همه در کنار هم مسئولیت ما را افزون می‌کند. سهم مجلس در برطرف کردن مشکلات در دو سال آینده چه خواهد بود؟

ادیانی تصریح کرد: قطعا ما نیاز به حرکت مقتدرانه داریم. دو سال آینده بیش از این و فراتر از دو سال گذشته نیاز به اقتدار رفتاری داریم. لازمه اقتدار، طهارت در ورود به فرآیند انتخابات و ورود به مجلس بود، هر چه بود گذشت. لازمه دوم طهارت و صداقت در استمرار و حضور در کار چهار ساله مجلس است. خودم را می‌گویم، خطابم نمایندگانی است که نماینده ملائک هستند در عرش نه در فرش. رفتارهایی از ما سر می‌زند از قبیل پس گرفتن امضاها، پس رفتن از استیضاح‌ها، کوتاه آمدن از حقوق ملت، کجای کار نشان از صداقت و طهارت در رفتار دارد؟ خطابم به ادوار گذشته است نه به حاضرین.

وی تاکید کرد: اگر ما بخواهیم رفتار خود را منسجم کنیم تا بتوانیم امور را صحیح اداره کنیم باید از خودمان آغاز کنیم، خود نظارتی مجلس محور اصلی بحث بنده است. اولا باید عملکرد دو ساله مجلس را ارزیابی کنیم، ما برای دولتمردان جلسه غیرعلنی می‌گذاریم،‌ آیا برای ارزیابی عملکرد خودمان جلسه غیرعلنی گذاشته‌ایم؟ ما بر وزرا و دستگاه‌های اجرایی اعمال نظارت داریم و ابزار نظارتی داریم. تذکر، سوال، استیضاح و اعمال ماده ۲۳۶، اما با خودمان چه کردیم، ما نیازی به تذکر نداریم؟ ما نیازی به اعمال نظارت نداریم؟ مجلس ما آنچنان مطلوب کار می‌کند که ما ناظر هستیم؟ آیا ما بدون عیب هستیم؟ اگر قرار است به کسی جوالدوز بزنیم یک سوزن به خودمان بزنیم.

ادیانی ادامه داد: چه کسی گفته هیات رییسه ما از تحقیق و تفحص مصون است؟ ما در مجلس چه می‌کنیم؟ پلک‌های چشمان‌مان را بالا بزنیم، نگاهی به افکار عمومی بیندازیم، در کجای قضاوت و اعتماد عمومی مردم قرار داریم؟ ما بدون تعارف در حال فاصله گرفتن هستیم، آن هم فاصله از رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری. فقط احسنت می‌گوییم و فقط تکبیر می‌فرستیم، در عمل کجای کار هستیم؟ خطاب من به خودم است.

نماینده مردم قائمشهر بیان کرد: ما نیاز به صدور کارنامه مجلسی برای تک تک نمایندگان داریم، ما این طرح را در مجلس هشتم ارائه کردیم، موافقت به عمل نیامد.

منبع